Żyroskopy

FUTABA ŻYROSKOP GYA553 / 3-osiowy

629,99 zł
12-6318
Futaba
W magazynie

GYA553 to lekki programowalny 6-osiowy system stabilizacji (zintegrowany 3-osiowy czujnik żyroskopowy MEMS + 3-osiowy akcelerometr) do sterowania i stabilizacji modeli samolotów napędzanych silnikiem spalinowym i elektrycznym z możliwością zdalnej kontroli wzmocnienia w 3 osiach i przełączanie trybów pracy za pomocą nadajnika. Umożliwia ustawienie szeregu parametrów za pomocą przycisków i diod LED na żyroskopie lub za pomocą programatora GPB-1 (z najnowszą wersją oprogramowania). Łączy się z odbiornikiem przez port S.BUS2; oprócz wyjść PWM dla klasycznych serw, oferuje również port wyjściowy S.BUS z maksymalnie 18 kanałami. GYA553 obsługuje lotki, ster wysokości lub ster sterowane parą serwomechanizmów i oferuje miksery dla szybowców i powierzchni ogona motyla. Aktywność żyroskopu jest sygnalizowana przez wskaźnik LED.

Trzy tryby pracy (przełączane przez zdalną kontrolę wzmocnienia: sygnał -130% ~ -50% tryb normalny, -50% ~ + 50% wyłączony żyroskop, + 50% ~ + 130% tryb AVCS)

Normalny - Tryb pracy klasycznego żyroskopu; żyroskop tłumi niepożądane odchylenie tylko do momentu zatrzymania ruchu w stabilizowanej osi. Żyroskop tłumi w ten sposób niepożądane odchylenie, ale nie wykrywa, że ​​model w stabilizowanej osi wraca do swojej pierwotnej pozycji.
AVCS (Heading Hold) - W trybie AVCS żyroskop nie tylko zatrzymuje niepożądany ruch w stabilizowanej osi, ale jest w stanie przywrócić model do pierwotnego kierunku, dzięki czemu stabilizacja modelu jest znacznie bardziej efektywna.
Gyro off - Stabilizacja wyłączona, tylko Ty sterujesz modelem w danej osi.
Oba tryby stabilizacji mogą mieć swoje zalety w różnych trybach lotu i stylach pilotażu; dzięki możliwości zdalnego przełączania masz możliwość wyboru optymalnego trybu pracy z optymalną wartością wzmocnienia indywidualnie dla każdego trybu lotu.

Tryb ratunkowy (aktywowany przełącznikiem w specjalnym kanale)

Włączenie przełącznika trybu ratunkowego GYA553 powoduje, że model znajduje się w locie poziomym. Dzięki temu możliwe jest wyjście z niebezpiecznej sytuacji, jeśli np. zgubimy orientację modelu w przestrzeni. Ratunek ma oczywiście swoje granice wyznaczone przez prawa fizyki – np. ciągnięty na małej wysokości nad ziemię na pewno nie pomoże.

Zdalna kontrola zysków

Wykorzystując trzy kanały zestawu RC do zdalnej kontroli wzmocnienia, wzmocnienie żyroskopu można regulować za pomocą nadajnika niezależnie we wszystkich trzech osiach. Możesz mieć zaprogramowany optymalny tryb pracy żyroskopu na nadajniku dla każdego trybu lotu modelu z optymalną wartością wzmocnienia dla każdej osi.

Programowalne parametry - ustawienia ogólne

Orientacja montażu - Wybiera orientację, w której GYA553 jest montowany w modelu (pozycja normalna, do góry nogami, lewa lub prawa strona).
Servo type - Wybiera typ używanych serw (dla serw cyfrowych sygnał wyjściowy ma częstotliwość powtarzania 285 Hz, dla analogowych 70 Hz).
Typ skrzydła / ogona - Model normalny, samoskrzydłowy z elevonami, model z powierzchniami ogona motylkowego. Miksery dla elevonów lub ogonów motylkowych zastępują miksy w nadajniku, które pominiesz.
Funkcja portu SB / R2 - Wybiera funkcję gniazda SB / R2; albo wyjście sygnału PWM dla klasycznego Servo Rudder 2, albo wyjście S.BUS z maksymalnie 18 kanałami (zgodnie z zestawem RC).
Przywróć domyślne ustawienia fabryczne
Programowalne parametry - ustawienia dla poszczególnych osi i wyjść

Zmysł odpowiedzi żyroskopu - Określa sens odpowiedzi żyroskopu w poszczególnych osiach i wyjściach (lotka 1, lotka 2, ster wysokości 1 ...).
Przesunięcie neutralne — reguluje położenie neutralnego w każdej osi i na wyjściu. Zastępuje funkcję subtrime w nadajniku, którą należy pozostawić na zero. (W przypadku korzystania z serwa S.BUS, neutralny można również precyzyjnie dostroić w ustawieniach serwa.)
Ustawienie limitu - Ustawia limit wychylenia serwa niezależnie od obu stron od środka w poszczególnych osiach i wyjściach. Gwarantuje to, że serwo i mechanizm kierowniczy steru nie wychodzą poza mechaniczne granice możliwego zakresu ruchu.

Połączenie z odbiornikiem

Żyroskop jest podłączony do wyjścia szeregowego S.BUS2 odbiornika za pomocą jednego kabla. Aby w pełni wykorzystać możliwości GYA553, wymagany jest co najmniej 10-kanałowy zestaw RC. Żyroskop wyposażony jest w wyjścia kanału PWM umożliwiające podłączenie klasycznych serwomechanizmów (2x lotki, 2x ster wysokości, 2x ster - zakłada się identyczną instalację sparowanych serwomechanizmów w modelu), natomiast wyjście dla steru 2 posiada opcjonalną funkcję - albo PWM wyjście dla steru 2 lub wyjście szeregowe S.BUS z maksymalnie 18 kanałami (zgodnie z zestawem RC) umożliwiające podłączenie serw S.BUS / S.BUS2 dla kanałów sterowanych kanałami i dla wszystkich innych.

Kompatybilne serwa

Żyroskop może współpracować z serwami analogowymi i cyfrowymi (dla zasilania 4,8 V i HV do 8,4 V). Typ serw jest wybierany programowo (dla serw cyfrowych sygnał wyjściowy ma częstotliwość powtarzania 285 Hz, dla analogowych 70 Hz).

Możliwość aktualizacji oprogramowania układowego

Jeśli dostępna jest nowa wersja, oprogramowanie sprzętowe GYA553 można zaktualizować za pośrednictwem interfejsu USB Futaba CIU-3 lub CIU-2.

W skład zestawu żyroskopowego wchodzą:

  • żyroskop GYA553
  • dwustronna piankowa taśma klejąca do mocowania żyroskopu
  • kabel połączeniowy

Dane techniczne:

  • zasilanie: 3,8 - 8,4 V
  • pobór prądu bez serw: 27 mA
  • długość: 28 mm
  • szerokość: 26 mm
  • wysokość: 16 mm
  • waga: 8,5 g